Türkiyenin Askeri Gücü

TÜRKİYENİN ASKERİ GÜCÜ

 

   Türkiye nin milli güç unsurlarından, Askeri gücü;NATO üyesi ülkeler içerisinde ABD den sora sayısal olarak en büyük,eğitim, organizasyon ve kurumlaşma ile devlete ve rejime bağlılık açısından dünyanın gıpta ettiği bir ülkeyiz. Ancak tek başına Askeri güç bu konudaki yarışta yetmemektedir.TSK nin teknik donanımında dışa bağımlı olması, bu teknolojinin pahalı ve şartlı verilmesi TSK nin uzun süreli savaşı sürdürme yeteneğine olumsuz etki etmektedir.Buna rağmen savaş gücü açısından 17 senedir süren dış destekli terör ile mücadelede gösterdiği başarı TSK nin gayri nizami savaş teknik ve taktikleri açısından üstün bir tecrübe kazanmasına imkan vermiştir. TSK 40-50 BİN KİŞİLİK BİR KOLORDUYU ÇOK KISA BİR İKAZ SÜRESİ İÇERİSİNDE MÜŞTEREK BİR HAREKAT İÇİN GÖREVLENDİREBİLMEKTE, ikmal ve idamesini ateş desteğini sağlayabilmekte, 6-7 taburluk bir gücü bir gecede ve bir seferde havadan hücum indirmesiyle uzak mesafedeki hedeflere kısa süre içerisinde indirebilmektedir .Deniz kuvvetlerinde, bir denizaltısı refakatsız olarak 14.500 deniz mili mesafeyi kat ederek Kuala Lumpur a gidip dönebilmektedir.
 
  Hava kuvvetleriyle ABD den sonra en fazla F-16 savaş uçaklarına sahip, personel mevcudu, disiplin ,eğitim imkan ve yetenekleri ile hakiki mühimmatla eğitim yapma olanakları bakımından Avrupa daki tek hava kuvvetidir.Hava filoları hiç inmeden orta Avrupa da atışlı tatbikatlara iştirak edip yurda dönmekte, hatta Atlantik i aşarak ABD ne kadar gidip gelebilmektedir. Havadan yakıt ikmal ve kabiliyetine sahip sayılı Hava kuvvetlerinden biridir.45 ülkeye eğitim desteği veren Uluslarası askeri operasyonlarda, barışı koruma ve desteklemede dünyanın pek çok yerinde saygın görevler yerine getirmektedir. Milli gücün bu askeri yapısı ülkede ve bölge barışın tesisi ve korunmasında çok hayati görevleri yerine getirmektedir. Amerikalı prof. Steven Metz 2020 ve sorası ordular nasıl yapılanmalı? İsimli makalesinde geliştirdiği 4 öngörüden biriside gelecekteki güvenlik sistemini üç katmandan oluşacağını kabul etmektedir. Birinci katman:Gelişmiş,ileri teknolojiye sahip zengin ülkelerin bilgi savaşları yapacak ordularından, İkinci katman:Geleneksel sanayi üretimine sahip kısmen gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin klasik savaş yapacak ordulardan, Üçüncü katman:Ekonomik durgunluk,şiddet ve yönetimsizliğin egemen olduğu, örgütlenmiş suça bağlı geleneksel ekonomik faaliyetler ve anarşinin yaygın olduğu fakir ülkelerin silahlı kuvvetleri,milisler,yerel diktatörlerin kişisel orduları ile terörist grupların oluşturacağını kabul etmektedir.
 
   Bu üç katman arasındaki çatışmada;ileri teknoloji ile donanmış birinci katman orduları, büyük sayıda olan ancak teknolojik donanımı zayıf olan ikinci katman ordularını kolayca yenilgiye uğratacak,ancak üçüncü katmanın milis,terörist ve özel ordularına karşı savaşın etkili olmasında zayiata karşı olan hassasiyet nedeniyle çok başarılı olamayacağı kabul ediliyor. İkinci katman orduları,uzun süreli yoğun harekatı sürdürme becerileri ve zayiatı karşı çok fazla hassasiyet göstermemeleri nedeniyle üçüncü katman kuvvetlerine karşı daha büyük başarı kazanabileceklerdir. Bütün bunlar şu anlama geliyor.
 
  Birinci katman kuvvetleri ikinci katmanı, yenerken,İkinci katman üçüncü katmana karşı başarı kazanacak, Üçüncü katman ise birinci katmanı yenilgiye uğratabilecektir.Bu tasnifin içinde Türkiye nin Askeri gücü nerededir.Sorunun cevabı,TSK geleneksel sanayi üretimine sahip, modern teknolojiyi kullanmaya hazır,güçlü,disiplinli, ve vatan sevgisiyle dolu Cumhuriyete ve demokratik rejime bağlı,Ülkenin ulusal çıkarları için her riski göze alabilecek güçlü ve inançlı bir ordudur.Şimdilik Ülkede ve bölgede barış ve güvenliğin sağlanmasında yegane teminattır.
 
Saygılar Zalim

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !